HYGGE / DANİMARKA

Hygge felsefesi Danimarka'ya ait olduğu için öncelikle ülke hakkında kısa bilgiler verelim. Danimarka, kuzey Avrupa'da İskandinav yarım adasındaki en küçük ülkedir. Kuzeyinde Norveç, güneyinde Almanya, doğusunda İsveç ve Baltık Denizi, batısında ise Kuzey Denizi bulunmaktadır. Bu küçük ülkenin nüfusu yaklaşık 5,7 milyondur.

Vikingler'in hüküm sürdüğü ülke 980 yılında bağımsız olmuştur. Mutlak monarşi ile yönetilen ülkenin resmi adı Danimarka Krallığı'dır. Ülkeyi toplamda 400'den fazla ada oluşturmaktadır. Büyük bölümü orman ve yeşil alanlarla kaplıdır. Kuzey'de bulunmasından dolayı kışları sıcaklık 0 C derecenin altındadır. Aynı zamanda yılın büyük çoğunluğunda günler karanlık geçer. Ülkede gelir eşitliği sağlandığı için yaşam standartları fazlasıyla yüksektir. Dünya'nın en yüksek kişi başı gelirine sahip ülkesi olmasının yanında, yolsuzluk oranı en düşük ülkelerin de başında gelmektedir. Eğitim ülkede ücretsizdir. Son olarak; Danimarka, dünya'da bisikletin ulaşım aracı olarak en çok kullanıldığı yerdir...


Danimarka halkı yılın büyük bölümünde sabahları işe karanlıkta gidip, işten de karalıkta gelmek zorundadır. Ülke'nin soğuk olması da Danimarkalılar için dışarıdaki yaşamı ayrıca zorlaştırır. Tüm bunlara rağmen Danimarka; her yıl yapılan araştırmalarda Dünya'nın en mutlu ülkesi seçilmektedir.


Bu durumun birden çok sebebi olabilir. Ama başı çekecek olan sebep; hygge felsefesi'dir.


Hygge kısaca; Danimarkalıların rahat ve mutlu yaşama sanatıdır. Kelime olarak açıklaması ve telafuzu oldukça zordur. Geçmişte "refah" anlamına gelen Norveçce bir kelimeden türemiştir. ”Hooga” olarak telafuz edilir. Tam olarak tanımlanabilir bir kelime olmasa da; rahat, stresten uzak, sıcak bir hissi, deneyimi ya da ortamı ifade eder.


Hygge Felsefesi Nasıl Gerçekleşir?


Temel amaç; tüm olumsuz koşullara rağmen dertten, stresten ve üzüntüden uzak durmaktır. Ev ya da cafe gibi kapalı ortamlarda arkadaşlarla olmak, doğada bulunmak, sıcak içi ısıtan bir içecek veya şarap, sade minimal mobilyalar, şömine ateşi, yün çoraplar ve pijamalar hygge'de olmazsa olmazdır.


Danimarkalılar için hygge'nin sabit bir mekanı yoktur. Hygge felsefesi her yerde hissedilebilir. Cafede, evde veya bir doğa evinde yakın arkadaşlarınızla bir araya gelip içkinizi yudumlarken geçmiş anılarınız hakkında konuşarak keyifli ve samimi bir hygge ortamı yaratabilirsiniz. Ya da evde sıcak bir içecek ve sakin bir müzik eşliğinde bol bol kitap okuyabilirsiniz. Bir diğer hygge etkinliğinde ise; birkaç tane mum yakıp battaniyenizi üzerinize çekebilir ve dizi ya da film keyfi yapabilirsiniz...


Danimarka'lılar için hygge neleri ifade eder?


- Daha az ışık daha çok mumlarla sıcak atmosferler yaratmak.


- Teknolojiden ve ekranlardan uzaklaşıp daha çok sohbet etmek, anın tadını çıkarmak.


- Sıcak içecekler, minik kurabiyeler, şömine ateşi ve şarap.


- Birlikte olmanın önemi, arkadaşlar arasında eşitlik ve egoların terk edilmesi.


- Ufak tefek de olsa sahip olunan şeylerin değeri ve minnettarlık duygusu.


- Gösterişten uzak, samimi ve uyum içinde olmak.


- Rahat ve sade mobilyalara sahip rahat bir ortamda bulunmak.


- Gerginlik ve tartılma yaratacak aşırı ciddi konulardan uzak durmak.


- Güvenli bir ortamda ve tehlikeden uzak olduğunu bilmek.


Son olarak; hygge'nin Danimarkalılar tarafından sıfat olarak da kullanıldığını belirtelim. Yaşamlarındaki güzel anları "hygge" olarak ifade ederler. Ya da güzel bir etkinliği " hyggelemek " olarak tanımlarlar.